DAY 01
AGENDA

09:00 - 09:35

Big room
09:35-10:20

Big room
10:20 - 11:20

11:20 - 11:40

Big room
11:40 - 12:40

Small room

Big room
12:40 - 13:30

Small room

13:30 - 14:30

Unlocking Unlock:
Registration & Welcome

Topic
Unlocking Unlock: The Keynote

Speakers
Asel Sartbaeva (University of Bath)

Alexander Gorbunov (StalinGulag)

Topic
TECH | InterNyet: Sovereignty online

Speakers

Stanislav Shakirov (Roskom Svoboda)

Arzu Geybullayeva (Journalist)
Filip Jirous (Sinopsis)

Moderator: Natalia Baranova (Teplitsa)

Coffee break   

Topic
MEDIA | Telegram: Channeling Activism

Speakers

Umid Gafurov (Troll.uz)

Maria Karpenko (Rotunda)

Alexander Gorbunov (StalinGulag)

Moderator: Natalia Baranova (Teplitsa)

Topic
BUSINESS | Embracing your inner start-up

Speakers
Jane Klepa (1991 Open Data Incubator)
Aliaksandr Skrabowski (Social Weekend)
Moderator: Tatiana Tolsteneva (London School of Economics)

Topic
TECH | Smart Activism: Artificial Intelligence

Speakers
Lukasz Kroll (College of Europe)
Rinat Tuhvatshin (Kloop)
Moderator: Anastasia Valeeva
(School of Data Kyrgyzstan)

Topic
MEDIA | Engaging Influencers: How, who, where?

Speakers
Gleb Belichenko (Carrot)

Juia Savilova (Greenpeace)
Moderator: Tatiana Tolsteneva (London School of Economics)

Lunch

Outside
14:30 - 15:30

Big room
15:30 - 16:20

16:20 - 16:40

Big 
room
16:40 - 17:30

Small
room
 

17:30 - 18:00

Big
room

18:00 - 19:00

INTERACTIVE | Unlock Connected: Speed networking

Topic
TECH Unleashing equality: Women in Tech & Science
 

Speakers

Anastasiya Sylenok (1991 Civic Tech)
Nuria Fatykhova (Heinrich Böll Foundation)
Altynai Mambetova (School of Data Kyrgyzstan)

Moderator: Asel Sartbaeva (University of Bath)

Coffee break   

Topic
MEDIA | TECH | Unlock your potential: Innovation for environmental organisation


Speakers
Anna Shahnazarian (Environmental Front)
Svetalana Spatar (Green Salvation)
Moderator: Tom Rowley (Open Democracy)

Topic
MEDIA Tuning in: The power of podcasts


Speakers
Kirill Beskorovayny (Kunsht)
Kristina Bazovsky (Jingle and Bells podcast studio)
Moderator: Maria Kriuchok (Vox Ukraine)

Drinks

PREMIERE
Current Time presents: Holywar, The History of RuNet. First ever screening of the TV series
produced by Andrey Loshak (Current Time)

Categories:

TECH

Technology for activism - old
and new, online and offline

BUSINESS

Monetisation, starting-up, business models, CSR

MEDIA

Communicating, broadcasting and reaching audiences

INTERACTIVE

Workshops, matchmaking, networking

 

DAY 02
AGENDA

09:00 - 09:30

Big
room
09:30 - 10:20

Small
room

Small
room
10:20 - 10:50

Big
room

10:50 - 11:10

Big
room
11:10 - 12:10

Small room

Big
room
12:10 - 13:00

Small room

13:00 - 14:00

Big room
14:00 - 15:00

Small room

Big room
15:00 - 15:50

Small room

15:50 - 16:10

Small room
16:10 - 17:00

Outside

Big room

Big room
17:00 - 18:00

Registration & Coffee

Topic
TECH | MEDIA | Data Dump: Navigating Data, Tech & Media online

Speakers
Wilfred Runde (Deutsche Welle)
Nino Macharashvili (ForSet)

Damir Dajanovic (Zašto Ne?)
Moderator: Douglas Arellanes (Mural)

Topic
MEDIA | Video on the move

Speakers
Dana Sansey (RFERL)
Vladislav Krilevskiy (RFERL)
Moderator: Anna Shamanska (Current Time)

Topic
TECH | Monitoring: Can tech help?

Speakers
Mikhail Doroshevich (Baltic Internet Policy Initiative)
Moderator: Natalia Baranova (Teplitsa)

Topic
INTERACTIVE | Drums of Freedom: Protest through Musiс

Speaker
Anna-Maria Popa (Occupy Guguta)
Zere Asylbek (Singer)

Coffee break

Topic
BUSINESS | MoneyTalks: How can NGOs monetise their resources? (Discussion) 

Speakers
Tatiana Tolsteneva (London School of Economics)
Anna Nikoghosyan (FemLibrary)
Moderator: Fatima Yakupbaeva (Precedent)

Topic
BUSINESS | Breaking boundaries: Business for good

Speakers
Denis Ponomarev (Verstak Design Bureau)
Vasyl Zadvorny (ProZorro)
Daniar Amanaliev (Ololo)
Moderator: Natalia Baranova (Teplitsa)

Topic
TECH | Tech for Truth

Speakers
Fred Lindenberg (OCCRP)
Natalia Sedletskaya (Schemes)
Vladimir Thoric (Rise Moldova)
Sonya Savina (Conflict Intelligence Team)
Moderator: Maryana Drach (RFERL)

Topic
BUSINESS | Sprint & Switch: Prototyping change

Speakers
Nikolay Ovchinnikov (Team 29)
Rinat Tuhvatshin (Kloop)
Mikhail Doroshevich (Baltic Internet Policy Initiative)
Moderator: Maria Kriuchok (Vox Ukraine)

Lunch

Topic
INTERACTIVE | BUSINESS | 
MoneyTalks: How can NGOs monetise their resources? (Workshop)

Speaker
Fatima Yakupbaeva (Precedent)

Topic
INTERACTIVE | Switching Off: R&R in the digital age

Speaker
Giorgi Mardjanishvili (Tbilisi Shelter)

Topic
TECH | 
Rewiring: IT models for NGOs

Speakers
Liudmila Timonina (Wrike)
Alexey Sidorenko (Teplitsa)
Moderator: Altynai Mambetova (School of Data Kyrgyzstan)

Topic
INTERACTIVE | MEDIA | Make your own podcast

Speakers
Kristina Vasovsky (Jingle and Bells podcast studio)
Kirill Beskorovajnyi (Kunsht)

Coffee break

Topic
INTERACTIVE | GameChangers:
Activism & Games


Speakers
Svetlana Bogatyreva (Just Support)(Teplitsa)
Alexandr Peredruk (Soldier's mothers of Saint Petersburg)
Nikolay Ovchinnikov (Team 29)
Moderator: Maria Sereda (Communications expert)

Topic
INTERACTIVE | Drums of Freedom: Protest through Music (Workshop)

Speaker
Anna-Maria Popa (Occupy Guguta)

Topic
INTERACTIVE | Is there life after a conference?

Speakers
Katya Myachina (Vpershe)
Ruslan Shekurov (DonorSearch)
Irina Hovhannisyan (Asthatslok)
Moderator: Maria Kriuchok

CONCERT |

Zere Asylbek
Ashot Danielyan